Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Bütün madenlerde kapsamlı inceleme ve denetim yapılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Türkiye Taşkömürü Anonim Şirketi’nin (TTK) işlettiği madenler başta olmak üzere tüm madenlerde kapsamlı bir inceleme ve kontrol yapılması gerektiğini belirterek, “Önce insan, sonra maden denmeli.” Bu kelimeyi kullandı.

Akın, yaptığı yazılı açıklamada, TTK’da yaşanan kazaların yatırım eksikliği, denetim eksikliği ve yeterli işçi çalıştırılmamasından kaynaklandığını açıkladı.

10 ay önce TBMM’yi “TTK kapsamındaki diğer madenlerde de kazalar yaşanabilir” konusunda uyardıklarını hatırlatan Akın, hemen TTK kapsamındaki madenlerde kapsamlı kontrollerin yapılması gerektiğini vurguladı.

TTK’ya bağlı Armutçuk işletmesinde meydana gelen çökmede 1 maden işçisinin hayatını kaybettiğini, 6 personelin de yaralandığını hatırlatan Akın, madende 280 personel çalışırken başka bir madendeki çökmenin madencileri felaketten kurtardığını belirtti.

“Çalışanlarımızın güvenliği kırmızı çizgimiz olmalı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın şunları söyledi:

“Bir kez daha davet yapıyoruz; devletin yani TTK’nın işlettiği madenler başta olmak üzere tüm madenlerde kapsamlı bir denetim ve kontrol yapılmalı. Önce insan söylenmeli, sonra maden. Bilim, personel güvenliğini ön planda tutarak, maden işleten ülkelerde 10 yıldır tek bir kaza yaşanmadığını belirterek, “Maden kazaları ülkemizin kaderi değil; bunlar hükümetin siyasi tercihidir. AK Parti iktidarı döneminde onlarca maden kazası yaşandı ve bu zihniyet değişmediği sürece ne yazık ki yaşanmaya devam edecek. Madenlerde önce insan, sonra maden prensibine göre hareket edilmelidir. Çalışanlarımızın güvenliği kırmızı çizgimiz olmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu