İş

Muhasebe Profesyonelleri Yapay Zekadan Yararlanmalı

Yapay zekanın artan gelişimi birçok mesleğin geleceğine dair soruları gündeme getiriyor. ‘İnsanların işlerini elinden mi alacak?’ Soruları hız kesmeden devam ederken Dr. Öğr. Üyesi Ali Özbek, muhasebe alanında çalışan bireylerin çağa ayak uydurması ve yapay zekanın değişim rüzgârından faydalanması gerektiğini belirtti.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte yapay zeka hayatın her alanında varlığını ortaya koyuyor. Avantajları olduğu kadar dezavantajları da olan yapay zeka uygulamalarının birçok meslek grubunu nasıl etkileyeceği merak konusu haline geldi. Değişimlerden etkilenen mesleklerden birinin de muhasebe mesleği olduğunu belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, şunları söyledi: EkonomiMaliye Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ali Özbek, “Muhasebe profesyonellerinin mesleklerini icra ederken ve stratejilerini tasarlarken yapay zekanın nimetlerinden yararlanmaları gerekiyor. Birçok meslekte olduğu gibi muhasebe alanında da dijital ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek artık günümüzde artık yapay zekanın nimetlerinden faydalanmak zorundalar.” Bir seçimden ziyade bir zorunluluktur.”

İŞ YÜKÜ AZALIYOR, İŞLER HIZLANIYOR

Son teknolojik gelişmeler ve değişimler kaçınılmaz olarak muhasebe departmanlarını da etkilemektedir. Bu noktada muhasebe meslek mensuplarının manuel olarak tuttukları işletme defterleri yerine yapay zekanın getirdiği avantajlarla; Dr., e-arşiv, e-fatura, e-irsaliye, e-müstahsil makbuzu, e-milan, e-bilanço gibi dijital analizlerin geldiğini belirtti. Öğr. Üyesi Ali Özbek, “Muhasebe profesyonelleri, işletme içerisinde yönetim muhasebesi ve maliyet muhasebesi sistemlerinin yürütülmesini sağlamak gibi birçok faaliyete sıklıkla başvuruyor. Bu, işletmeler için oldukça faydalı olmakla birlikte, muhasebe meslek mensuplarının iş yükünü azaltır ve işlerini hızlandırır. “

İSTİHDAM SORUNLARI VAR

Yapay zeka teknolojilerinin muhasebe alanında kullanılması pek çok avantajın yanı sıra dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Dr., bu tür teknolojik gelişmelerin yaygınlaşmasıyla birlikte muhasebe meslek mensuplarının gerginlik ve kaygı düzeylerinin arttığını ve istihdam kaygısı yaşadıklarını belirtti. Özbek, “İşini kaybetme korkusu muhasebe meslek mensupları için endişe verici bir konu olabiliyor. Çağa ayak uydurmak ve çağa ayak uydurarak yapay zekanın dezavantajlarını en aza indirmek için muhasebe alanında çalışacak bireyler gelecekte muhasebe sistemlerini doğru okuyup yazabilmeli, karmaşık sorun ve problemleri çözebilmeli, prosedürleri gerçek anlamda uygulayıp uygulayabilmelidir.” “İş sürecinin çıktılarını sağlıklı ve güvenli bir şekilde analiz edip üretebilmeleri gerekiyor. Bunun için de yapay zekanın gelişim ve değişim rüzgarından faydalanmaları gerekiyor” diye konuştu.

milasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu