Haber

Milli Saraylar Başkanlığı Anayasa Mahkemesi’ni de dinlemiyor: ‘Topkapı yok oluyor’

Milli Saraylar Başkanlığı’nın, cezaevinde bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ‘hak ihlali’ kararına uymayan Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal kararına uymadığı belirtildi. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Milli Saraylar Başkanlığı’na arkeolojik kazı yapma yetkisini iptal etmesine rağmen Topkapı Sarayı’nda kazı çalışmalarının devam ettiğinin kendisine bildirildiğini belirterek, şunları söyledi: yemyeşil Topkapı Sarayı çorak bir duruma dönüştü. Ağaç kesmekle yetinmeyen Milli Saraylar, tarihi dokuya uymayan bir güvenlik binası inşa etti. “Milli Saraylar Topkapı Sarayı’nı yıkmaya devam ediyor” dedi.

ANKA’nın haberine göre Gamze Akkuş İlgezdi, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

BİNA İNŞA EDİLDİ: 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Milli Sarayları’na devredilen Topkapı Sarayı’ndaki katliam Google haritalarında bile fark ediliyor. 2019 ve 2023 yıllarındaki kuşbakışı fotoğraflar bile Topkapı Sarayı’nın ne hale geldiğini gösteriyor. Yemyeşil Topkapı Sarayı’nın güneydoğusu çorak bir duruma dönüştü. Ağaç kesmekle yetinmeyen Milli Saraylar, tarihi dokuya uymayan bir güvenlik binası inşa etti. Milli Saraylar Topkapı Sarayı’nı yıkmaya devam ediyor.

TARİHİ DOKU BOZULMAKTADIR: 2019 ve 2023 yılına ait kuş bakışı fotoğraflar incelendiğinde daha önce bahsettiğimiz 1. Derece sit alanında ağaçlara karşı yapılan katliam ortaya çıkıyor. Sarayın güneydoğu kısmı yemyeşil iken artık çöle dönmüş durumda. Güvenlik kulübesi olarak inşa edilen yapı, Topkapı Sarayı’nın tarihi dokusunu bozuyor.

KAZI YETKİSİ İPTAL EDİLDİ: Birinci derece korunan alana kepçeyle giren bir zihniyet Topkapı Sarayı’nı koruyacak mı? Tarihimizin en değerli yapılarından biri olan Topkapı Sarayı, birçok tarihi yapıya zarar veren Milli Saraylar’ın yürüttüğü çalışmalar nedeniyle zarar görüyor. Kararnameden Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına kadar yapılan tüm kazılar hukuka aykırıdır ve verdikleri zararın ortaya çıkarılması gerekmektedir. Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Milli Saraylara verilen arkeolojik kazı yapma yetkisini 10 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak iptal etse de Topkapı Sarayı’nda kazı çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Kazılarla ilgili olarak Kültür Bakanlığı ile henüz iletişime geçilmedi. Yağmanın bir an önce durdurulması gerekiyor. (HABER MERKEZİ)

sahinbey-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu